Kenia

kenia-tsavoKenia to z pewnością kraj dla przeciętnego Polaka egzotyczny, bo leżący we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Jest to z pewnością miejsce dla ludzi lubiących wyzwania i przygody. Największe atrakcje to oczywiście safari i dzikie zwierzęta, ale nie można też nie wspomnieć o wspaniałych widokach i miejscowościach.

Zanim wybierzemy się do Kenii sprawdźmy czy panujący tam klimat będzie nam odpowiadał. Trzeba pamiętać, że kraj ten leży w zasięgu równikowego klimatu monsunowego, co sprawia, że jest tam i gorąco i wilgotno, są też dwie pory deszczowe. Pierwsza przypada na kwiecień i maj, druga znacznie bardziej uciążliwa jest październiku i listopadzie. Średnie temperatury oscylują około 28 stopni.

Jeśli taki klimat nas nie zniechęca to nie pozostaje nic innego jak tylko kupić bilet, spakować się i polecieć do Kenii. A na miejscu – no tu już mamy sporo możliwości do wyboru.

Możemy zacząć od zwiedzenia największych miast czyli Nairobi, Mombasy a następnie odwiedzać Parki Narodowe.

kenia-nairobiJeśli zaczynamy od Nairobi to warto wybrać się do Parku Miejskiego – to istniejący od 1904 roku olbrzymi, bo 120 hektarowy teren, na którym są wspaniałe ogrody i rośliny leśne.

Dla zainteresowanych historią – znajduje się tam cmentarz  żołnierzy, którzy polegli w czasie II wojny światowej.

Trzeba też koniecznie zobaczyć Archiwum Narodowe, w którego holu można podziwiać przepiękne dzieła sztuki pochodzące z prywatnej kolekcji. Następnie warto wybrać się do Muzeum Narodowego. Możemy tam podziwiać zbiór eksponaty fauny, flory, geologiczne. Powinna Was zainteresować również Sala prehistorii.

Warta zainteresowania jest również Galeria Watatu, gdzie wystawiają swoje dzieła współcześni artyści afrykańscy.

Gdy już znudzi się nam Nairobi można pojechać do Mombasy, która jest dużym centrum turystycznym Kenii.

Jednak trzeba pamiętać, że jesteśmy w Afryce i wydaje mi się, że największą atrakcją są parki narodowe i rezerwaty. Mamy tu niepowtarzalną okazję do obcowania z dziką przyrodą i zwierzętami, które dotychczas widzieliśmy tylko zza kart w zoo.

Najciekawsze parki to:

Park Tsavo – to największy parkiem narodowym w Kenii, ma powierzchnię 2,1 mln ha. Na  ogromnych terenach możemy spotkać słonie, bawoły, antylopy, żyrafy, nosorożce, lwy, lamparty i wiele innych zwierząt. Wizyta w tym parku to polowanie z aparatem na ukrywające się wśród drzew i krzewów zwierzęta.

Nairobi National Park – to park o powierzchni ok. 113 km² leżący w pobliżu stolicy. Można tutaj podziwiać około 80 gatunków zwierząt, między innymi: gepardy, nosorożce, lwy, żyrafy, pantery, hipopotamy, zebry, szakale, antylopy, bawoły, guźce oraz różnorodne gatunki ptaków.

Rezerwat żyraf- to ośrodek hodowlany żyraf Rothschilda, jego głównym celem są badania i ochrona tego wymarłego prawie gatunku. Jedną z największych atrakcji jest karmienie zwierząt, można tu spotkać też guźce.

kenia-masajowieZ innych ciekawostek to warto zobaczyć wioskę masajską. To zaraz po parkach narodowych jedna z największych atrakcji turystycznych Kenii. Masajowie żyją stroniąc od cywilizacji, ubierają się w czerwone szaty, włosy mają zaplecione w warkoczyki zabarwione ochrą, hodują bydło.

I jeszcze kilka rzeczy, o których każdy wybierający się do Kenii powinien pamiętać:

  •  w tym kraju jest całkowity zakaz fotografowania budynków urzędowych, militarnych, wojska, policji, prezydenta oraz flagi narodowej.
  • panuje tam całkowity zakaz palenia tytoniu – i co ważne jest  bardzo egzekwowany w dużych miastach.
  • napiwki – zawsze trzeba pamiętać o napiwku na safari  – dajemy go zarówno kierowcy, jak i lokalnemu pilotowi, ale również w hotelu bagażowemu, jest to zwykle 10 procent wartości rachunku
  • nie powinno się pić wody z kranu oraz należy unikać kąpieli w wodach płynących i stojących.