Rumunia

rumunia-transylwaniaMyślę, że Rumunia to kraj, który warto zobaczyć. Leży w południowo – wschodniej Europie, graniczy z Węgrami i Serbią, Bułgarią, Ukrainą i Mołdawią, ma tez dostęp do Morza Czarnego.

Klimat w Rumuni jest umiarkowany, warunki atmosferyczne są zbliżone do śródziemnomorskich.

Najcieplej jest tu w miesiącach letnich czyli w lipcu i sierpniu, wtedy też przyjemni można spędzić czas na Rumuńskiej Riwierze. Latem średnia temperatura wynosi 23 stopnie.

Jeśli chcemy czynnie zwiedzać ten kraj – czyli odwiedzić Mołdawię, Wołoszczyznę i Transylwanię to warto zaplanować taką wyprawę na wiosnę.

Natomiast zimy są tu mroźne i śnieżne, dzięki czemu można tu jeździć na nartach.

rumunia-drakulaJednak, kiedy myślimy o Rumunii to niezmiennie pierwsze skojarzenie jakie się nasuwa to Drakula i Transylwania. Główną atrakcją turystyczną tego regionu jest Sighisoara – to średniowieczne miasteczko, w którym urodził się Wład Palownik, znany jako Drakula. Kolejnym ciekawym miejscem jest Poenari z ruinami zamku należącego niegdyś do hrabiego.

Kochający góry mogą wybrać się do masywu górskiego Retezat, będącego częścią Karpat Południowych. Mamy tutaj park narodowy, malownicze jeziora polodowcowe a  najwyższy szczyt to Varful Peleaga (2509 m n.p.m.).

rumunia-palacRumunia to też piękna przyroda i malowane zespoły klasztorne w Bukowinie, Viscri – wioska-skansen wpisana na listę zabytków UNESCO, Rasnov – potężny zamek, Dolina Izy z wioskami – skansenami a także zabytkowe cerkwie, Sapanta – Wesoły cmentarz no i Bukareszt czyli stolica kraju. To przepiękne miasto z trudną historią, które wiele wycierpiało podczas II wojny światowej a  potem pod rządami Ceausescu. Mimo to ma ono w sobie wiele uroku i łączy z wdziękiem historyczne budowle z socrealistycznymi.

W Bukareszcie warto zobaczyć Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Bukaresztu a także Muzeum Historii Rumunii. Koniecznie trzeba zobaczyć Arcul se Triumf, pomnik postawiony na wzór paryskiego Łuku Triumfalnego.

Warto wiedzieć:

  • walutą narodową jest leja, ale najlepiej zabrać ze sobą dolary i euro a na miejscu wymienić je na lejenie wszyscy to wiedzą, ale Rumunia jest znakomitym pomysłem na urlop zimowy i narty. Ceny są tu niewygórowane, a i sezon traw dość długo, bo do maja
  • Rumunia należy do Unii Europejskiej więc potrzebujemy tylko dowód