Wietnam

wietnamWietnam leży w Azji Południowo – Wschodniej , graniczy z Chinami, Laosem i Kambodżą.

Jeszcze do niedawna było to kraj komunistyczny, obecnie to jeden z najlepiej rozwijających się pod względem turystycznym i gospodarczym krajów Indochin.

To tereny przyjazne dla turystów, jest tu bezpiecznie i tanio, warto więc przeznaczyć jeden z urlopów na przyjazd właśnie do Wietnamu.

Najlepsza pora roku na urlop w tym kraju to wiosna – od marca do kwietnia lub jesień – od września do grudnia. Pora deszczowa przypada w sierpniu a upały panują tu od maja do października. Natomiast zimą temperatura spada do 10°C.

wietnam-ho-chi-minhPodróż warto rozpocząć od stolicy kraju Ho Chi Minh znaną także jako Sajgon, to niezwykle kolorowe, tętniące życiem miasto na południu Wietnamu. Koniecznie trzeba tu zobaczyć Muzeum Pozostałości Wojennych, które jednostronnie, ale ciekawie pokazuje wojnę w Wietnamie.

Samo miasto jest bardzo ciekawe z zaskakującą  architekturą kolonialną. Jest doskonałą bazą wypadową do delty Mekongu czy tuneli Cu Chi, gdzie Wietnamczycy chronili się przed atakami Amerykanów.

W mieście tym żyje 7 milionów mieszkańców a co za tym idzie mamy to do czynienia z olbrzymim, dla Europejczyków wręcz szokującym ruchem uliczny,. Trudno się połapać w mieście, w którym przepisy ruchu drogowego są zaledwie sugestią, a przejście na drugą stronę ulicy to wyczyn na miarę zdobycia góry.

Gdy już nas zmęczy Ho Chi Minh koniecznie musimy wybrać się do Hanoi, które jest mniejsze i spokojniejsze od stolicy. Hanoi to po wietnamsku „miasto na zakręcie rzeki”, żyje tu około 4 milinów ludzi. Z rzeczy wartych zobaczenia mamy tu uniwersytet założony w XIII w., teatr lalek na w wodzie, Muzeum historii Wietnamu, Świątynię Literatury. Nie można też zapomnieć o leżącym w środku miasta jeziorze Hoan Kiem.

Gdy już nas zmęczą miasta niezapomnianych przeżyć dostarczy nam wycieczka w deltę Mekongu.

wietnam-mekongMekong to jedna z największych rzek Azji, która wpływa do Morza Południowochińskiego  i tworzy olbrzymią sieć labiryntów i  kanałów.

Mieszkańcy delty zajmują się uprawą ryżu, łowią ryby. Gdy wybierzemy się na kilkudniową wycieczkę będziemy mieli okazję zobaczyć z bliska jak wygląda życie przeciętnego mieszkańca tego miejsca. Domy i budynki publiczne wybudowane są na wodzie, główny środek transportu to łódki. Sercem delty Mekongu jest Can Tho, gdzie odbywają się ciekawe targi wodne.

 

Warto wiedzieć:

– obywatele polscy chcący wybierający się do Wietnamu muszą pamiętać o ważnym paszporcie i wizie. W ambasadzie Wietnamu można w zależności od potrzeb uzyskać wizę jednokrotną lub wielokrotną z okresem ważności 12 miesięcy.

– wodę należy pić tylko butelkowaną, w przeciwny razie możemy nabawić się przykrych dolegliwości żołądkowych